30 Eylül 2010 Perşembe

Babylon'a Müzik Dinlemek İçin Geliniz


Babylon’da yeni başlayan sezon ile beraber gündeme gelen “bazı konserlerdeki gürültü” konusunda Babylon için hayati önem taşıyan değerleri tekrardan gündeme getirmek isteriz.

Babylon’un misyonu:

Babylon, canlı müziğin gücünden, iyi çalınan müziğin tılsımından, iyi müzik-uygun mekan-meraklı insan denkleminde hayat bulan etkileşimden beslenen, bunu İstanbul’da yaratıp, bir dünya mekanı olmaya çalışan bir yerdir. Babylon olarak her zaman tek bir tarza, türe, akıma tutsak kalmadan, iyi müzisyenlere, iyi müziklere, çeşitli akımlara ev sahipliği yapma ve bunların bütününden İstanbul’a mal olan bir akım yaratma dürtüsüyle hareket ettik.

Bu zor bulunan “denge” ne yazık ki bazı hassas konserlerde “gürültü” nedeniyle bozulmaktadır. Ve bu aksaklık müzikseverler ile Babylon, Babylon ile müzisyenler arasında yapılan yazısız sözleşmeyi de bozmaktadır.

Buna karşı bir önlem alarak, Babylon’da sahne alan grupların yaptıkları müziğin dinamiklerine göre bazı konserler “Sessiz Konser” olarak tanımlanmaya başlayacaktır.

“Sessiz Konser”: Düşük sesli, enerjili ya da tempolu, çalınan müziğin sessiz bir ortama ihtiyaç olduğu, izleyicinin de dikkatinin kolay dağılabileceği hassas statüye sahip konserlerdir.

“Sessizlik Politikası”: Babylon sadece önceden belirlenmiş ve duyurusu bu şekilde yapılmış “Sessiz Konserler”de geçerli olan, mekân içindeki “gürültü kaynağı“ izleyicinin diğer müşteriler, Babylon görevlileri ve bazen de sahnedeki sanatçı tarafından ikaz edilebildiği ve son çare olarak Babylon’un sessizlik politikasına uymayan izleyiciyi dışarı davet etme hakkını saklı tuttuğu bir uygulamadır.

“Sessiz Konserler” hem tüm sosyal medya mecralarımıza hem de basılı tüm poster ve flyerlarda, hem de konserlerden önce Babylon’da gelenlere belirli aralıklarla hatırlatılacaktır.

Sessiz konserler dışındaki diğer konserlerde bu uygulama yoktur.

1 comments:

mel dedi ki...

çirkin bir tanımlama olmuş. sessiz konserlerinde alkol de satmasınlar bence.

Yorum Gönder